Diş Hekimliği Öğrencileri için Mikrobiyolojinin Esasları

Diş Hekimliği Öğrencileri için Mikrobiyolojinin Esasları

71 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Mikrobiyoloji Kürsüsü Başkanlığı görevine atandığımda, yurdumuzda ilk kez, Diş Hekimliği öğrencilerinin mikrobiyoloji dersleri için yararlı olacak bir kitabı (Nolte, W. A.: Oral Microbio-logy), kısa sürede, ingilizceden çevirerek dilimize kazandırmıştım "Ağız Mikrobiyolojisi" adıyla yayımlanan bu kitabın, daha sonra ikinci ve üçüncü baskıları yapılmıştır. Yaklaşık son otuz yılda Mikrobiyoloji alanında bilimsel çalışmalarla yeni bulgular elde edilmiştir; örneğin diş çürüğünün bir infeksiyon hastalığı olduğu kanıtlanmış, ağız infeksiyonlarımn oluşum mekanizmaları açıklığa kavuşturulmuş, yeni tanı ve tedavi yöntemle-ri geliştirilmiş ve bunlara bağlı olarak korunma önlemleri ortaya konmuştur. Diğer taraftan, bu gelişmelere koşut olarak ders programlarında değişiklikler ve yeni ders kitaplarının hazırlanması gerekli olmuş ve yurt dışında yeni kitaplar yayımlanmıştır. Bunlardan birisi olan "Essentials of Microbiology for Dental Students" kitabını değerli öğretim üyesi arkadaşlarımla birlikte çevirerek yayımlanmasını sağladığım için çok mutluyum. Kitap,diş hekimliği öğrencilerine ders kitabı olmanın yanı sıra diş hekimliği uzmanlık ve doktora öğrencileri ile pratisyen diş hekimleri için de başvuru kaynağı olacak niteliktedir.

Kitapta ingilizce "oral" sözcüğü, isim tamlamalarında, çoğu kez, "ağız" olarak çevrilmiş (örneğin, ağız infeksiyonu şeklin¬de), bazı yerlerde ise "oral" olarak bırakılmıştır; bunun nedeni, "oral" sözcüğünün yurdumuzdaki diş hekimliği pratiğinde, yaygın olarak, kullanılması (ki kanımca uygun değildir), giderek bazen anabilim dallarının isimlendirilmesinde bile yer almasıdır (örneğin, oral diagnoz birimi, oral diagnoz kliniği). Kitaptaki diş hekimliği ve tıp terimlerini kapsayan geniş "kitap için özel sözlük", öğrencilere yararlı olacaktır. 

Kitap Detay Bilgileri
ISBN 9789754209518
Basım Yılı 2013
Baskı sayısı 1. Baskı
Sayfa Sayısı 1 adet ciltsiz normal kapaklı / 316 sayfa
Kitap Dili Türkçe
Yazar Editör Smith, MacFarlane
Çeviri Prof. Dr. Özdem Anğ , Prof. Dr. Meltem Uzun , Doç. Dr. Zeki Yumuk , Prof. Dr. Mine Ağn Küçükler , Prof. Dr. Dilek Yaylalı

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.
  • 70,00TL

Lütfen Dikkat!

Tüm siparişleriz; stok imkanlarımıza bağlı olarak mümkünse 16:00'a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün değilse en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir. Yabancı yayınlar için yurtdışı sipariş gerektiğinden temin süresi 2-3 ay arasındadır. 

Etiketler: Diş Hekimliği Öğrencileri için Mikrobiyolojinin Esasları, Nobel Tıp Kitabevleri, Prof. Dr. Özdem Anğ, Prof. Dr. Meltem Uzun, Doç. Dr. Zeki Yumuk, Prof. Dr. Mine Ağn Küçükler, Prof. Dr. Dilek Yaylalı, Smith, MacFarlane, Diş Hekimliği, Diş Hekimliği kitapları, 9789754209518, Mikrobiyoloji, mikrobiyoloji kitapları, Sağlık kitapları, sağlık, tıp, tıp kitapları, İngilizce tıp kitapları, ankara nobel tıp, izmir nobel tıp, krc başkent tıp, alisverisegel.com, yayinevinden.com, izmirnobel.com, krcbaskent.com, ankaranobel.com, nobeltipkitaplari.com, İstanbul Nobel Tıp Kitapları